Dubové

Dubové

Dubivské územní společenství se nachází v okrese Ťačiv v Zakarpatské oblasti Ukrajiny. Dubivské společenství bylo založeno v roce 2020 a zahrnuje 4 obce a maloměsto. Celková rozloha území je 198,5 km2 s cca 21.750 obyvateli. Správním centrem je maloměsto Dubove.
 
Podle pověsti pochází název osady Dubové od starých dubů (ukrajinsky duby), které rostly v centru osady. Pravděpodobnější je, že samotná obec byla obklopena dubovým lesem. Půl tisíciletí byly Dubovy součástí několika státních celků: Rakousko-Uherska, Československa, Karpatské Ukrajiny, Ukrajinské SSR a samostatné Ukrajiny.
 
Smlouva CZDne 22. září 2023 podepsala obec Dražice s územním společeSmlouva UKRnstvím Dubove "Smlouvu o spolupráci". Účelem smlouvy je navázání partnerských vztahů v oblasti vzdělávání, kultury, ekologie, cestovního ruchu, sportu, podnikání, výměny mládeže a spolupráce městských/obecních úřadů. 
 

Přestože je Dubivská společnost stále poměrně mladá, má ambiciózní plány rozvoje. Snaží se zlepšit život v komunitě na evropské standardy, vytvořit předpoklady pro to, aby mladí lidé zůstali na vesnicích a rozvíjeli je. Obec Podporuje rozvoj středního a malého podnikání, řemeslnou výrobu, zejména sýrárny, podporuje chov ovcí a včelařství, což jsou dávná povolání předků.

Dubovská komunita se vydala směrem k evropské integraci a hodlá navázat úzké vtahy s evropskými zeměmi a společně realizovat důležité projekty sociálně-ekonomického rozvoje.