Sdělení

Vyhodnocení 11. ročníku koštu pálenek

Košt 202411. košt pálenek v Dražicích se uskutečnil již tradičně první sobotu v březnu, letos v sobotu 2. března 2024 od 15.00 na sále KD Dražice. Koštu se zúčastnilo rekordních 67 koštérů, kteří koštovali celkem 56 vzorků pálenek v 5 kategoriích. V nové královské disciplíně „Terroir Dražice“ jsme ochutnali 8 skvělých pálenek pocházejících výhradně z Dražic. Košt se tradičně konal pod patronací a s podporou obce Dražice a firmy Sakutus.
Koštovali jsme pálenky z 12 různých pálenic, nejvzdálenější byly pálenice Nedašova Lhota a Lhotka u Hranic.
Nejvíce vzorků pálenek bylo vyrobeno v palírně v Dobešově, která byla letos opět nejúspěšnější.
V jednotlivých kategorií bylo přihlášeno: 11 vzorků slivovice, 13 pálenek z jablek, 8 ostatních pálenek, 16 vzorků do dámského koštu a 8 pálenek „Terroir Dražice“.
Každá kategorie se hodnotila zvlášť, kdy každý účastník se na místě rozhodl kolik a které kategorie pálenek okoštuje. Celkem bylo odevzdáno k vyhodnocení 153 koštovacích lístků, takže většina účastníků koštovala dvě kategorie.
Vyhodnocení :
                1. Miroslav Šašek, Dražická slivovice pálená v Dobešově
                2. Jan Samec, Dražická slivovice pálená v Žíšově
                3. František Kotšmíd, Dražický jabčák ze soudku pálený v Pohoří
Všichni výše uvedení byli na závěr starostou obce oceněni diplomem a drobným dárkem s emblémem Dražic s přáním, aby se k nám zase brzo podívali.
Při dokoštné a bohatém rautu, který sponzorovala obec Dražice, jsme dlouho diskutovali kvalitu letošních pálenek, která byla opět velmi vysoká.
Těšíme se na příští 12.ročník, který bude opět první sobotu v březnu 2025.

František Kotšmíd

Ve fotogalerii si můžete prohlédnout fotodokumentaci.