Sdělení

Košt poprvé na sále!

7.ročníku Dražického koštu pálenek, který se uskutečnil v sobotu 7.března 2020 od 15.00 na sále KD Dražice se zúčastnilo celkem 47 koštérů, kteří koštovali celkem 54 vzorků pálenek ve 4 kategoriích. Košt se tradičně konal pod patronací a s podporou obce Dražice a tradičních sponzorů: společností Faliko a Sakutus.
Nejvíce vzorků pálenek bylo vyrobeno v nejbližších palírnách:  v Pohoří, v Pacově a v Dobešově, ze kterého bylo letos nejvíce vzorků, celkem 19. Kromě pálenek z Čech a Moravy jsme koštovali i pálenky z Maďarska a Chorvatska. Kvalita a množství vzorků bylo ovlivněno loňskou neúrodou, kdy nám počasí (mráz a sucho) skutečně nepřálo, ale koštu jsme se ve zdraví dožili!
V jednotlivých kategorií bylo přihlášeno : 19 vzorků slivovice, 12 pálenek z jablek, 15 ostatních pálenek a 8 vzorků do dámského koštu.
Každá kategorie se hodnotila zvlášť, kdy každý účastník se na místě rozhodl, kolik a které kategorie pálenek okoštuje. Celkem bylo odevzdáno k vyhodnocení rekordních 101 koštovacích lístků, takže většina účastníků koštovala více kategorií.
Každoroční celkové hodnocení bývá velmi “zvláštní“ a často i překvapivé, nepředvídatelné, ale spravedlivé a pro všechny stejné.  Můj osobní favorit soutěže jabčáků, který loni s přehledem vyhrál, se letos umístil až třetí od konce! Pro obohacení soutěže jsem vyzkoušel i malý „podraz“ na soutěžící: vytvořil jsem kupáž z loňských neúspěšných slivovic a podívejme: vzorek se umístil v první polovině hodnocení, na krásném 8.místě!
Celkové vyhodnocení 7.ročníku:
1.dámský košt
                1. Miroslav Šašek, višňovice vypálená v Dobešově
                2. Marcela Barešová, griotka z Dobešova
                3. Marie Hejnová, ořechovka z Pacova
2. Ostatní pálenky
                1. Ivan Šimák, meruňkovice z Bohuňovic
                2. Rudolf Louda, hruškovice z Pohoří
                3. Ladislav Veselovský, směs broskev-víno z Dobešova
3. Pálenky z jablek
                1. Zdeněk Novotný,  jabčák z Pohoří
                2. Miroslav Dvořák, jabčák z Pacova
                3. Stanislav Kos, jabčák z Pohoří
4. Slivovice – královská disciplína
                1. Rudolf Louda, slivovice ze Žíšova
                2. Josef Lutovský, slivovice z Dobešova
                3. Marie Hejnová, slivovice z Pacova
Všichni výše uvedení byli na závěr starostou obce oceněni diplomem a drobným dárkem s motivem obce Dražice. Pro všechny účastníky bylo připraveno bohaté občerstvení, které se Honzovi Samcovi skutečně povedlo a nám sedlo, takže se nikomu nechtělo odejít brzo domů.  Při důkladné dokoštné jsme vypili téměř všechny zbylé pálenky, krásně jsme si u harmoniky, klarinetu a kytary zazpívali a vyměnili nejednu zkušenost.
A nepila se jen pálenka! Nikdo si nechtěl kazit večer, takže se k pálence vypilo i rekordních více než 100 litrů balené a kohoutkové vody, prostě krásný večer a čistá hlava. Komu se to nezdá a nevěří, tak připomínám, že příští 8.ročník koštu bude opět již tradičně první sobotu v březnu příštího roku. A opět na sále!
Podrobné vyhodnocení jednotlivých kategorií koštu najdete ve fotogalerii.
František Kotšmíd