45 let autobusové dopravy v TJ

Připomeneme-li si 45 let trvání autobusové dopravy v TJ Dražice, tak hovoříme o létech 1971-2016. Roku 1971 byl zakoupen první autobus v TJ Dražice:

1. RND-PRAGA „MAZLÍK“                        1971-1978      nákup Kolín - prodej Klášterec n/Ohří
2. ŠKODA RTO 706                                   1980-1984      nákup JZD Dražice
3. ŠKODA ŠD 11           hnědá                  26.3.1984-1991  nákup ČSAD Tábor
4. KAROSA LC 735       fialová                 1990-1992      prodej 1.5. Havlíčkův Brod
5. AVIA  IKARUS                                        1990-1994      nákup Dita - prodej EKOEN Želeč
6. KAROSA LC 734       modrá-fialová    1994-1999      nákup ZD Dražice - prodej Praha
7. KAROSA LC 735       zelená              1999-2005      nákup autodoprava Houška Hluboká
8. KAROSA LC 735       modrá          28.11.2005-10.08.2016   nákup Chalabi - prodej Praha

V celé historii dopravy v TJ se provozovalo celkem 8 autobusů. V podstatě od začátku jsme měli minimálně jeden bus, ale byla i doba, kdy v garáži staly tři autobusy. Některé jsme kupovali jako nepotřebné a následně brigádně opravili, nastříkali a uvedli do provozu. Za tuto obětavost patří velký dík nejen řidičům, ale i ostatním pomocníkům. Naše autobusy projely nejen ČR, SR, ale i Rakousko, Slovinsko, Itálii, Německo, Francii, Švýcarsko, Holandsko a Rumunsko s Bulharskem.
Autobusy odvezly nespočet turistů, zájezdů, fotbalistů, hokejistů a ostatních sportovců, také jezdily na svatby, pohřby, diskotéky a plesy. Jezdily na vlakových výlukách, pro cestovní kanceláře i jako výpomoc ostatních dopravců. V počátku měl autobusy na starosti více jak 20 let P. Skalák a posledních více jak 20 let M. Běhoun. Významnou měrou se v počátcích odborně na opravách autobusů, ale i jízdě podílel L. Běhoun, P. Skalák, J. Kadlec, Josef Pavlík a další osoby. M. Kadlec, Jan Pavlík st., B. Knotek, J. Syrový, M. Běhoun a další osoby se podílely na opravách. Nelze také zapomenout na podporu ZD Dražice, obce Dražice a později fy Sakutus Dražice a ostatních sponzorů.
Obrovské uznání a poděkování musím vyslovit všem níže uvedeným řidičům, neboť se v celé historii nestalo, že by s autobusem havarovali a vždy nás bezpečně dovezli do cíle. Byť někdy k něčí nevoli o pět minut déle, ale bezpečně a v pořádku. V celé historii jsou to tito řidiči: Pavel Skalák, Josef Krätzer, Lubomír Běhoun, Jaroslav Pejša, Jaroslav Kadlec, Josef Pavlík, František Hrobský, Vladimír Chytil, Jindřich Rosendorf, František Marek, Josef Vršek, Pavel Rybařík, Jan Soldát, Zdeněk Samec, Karel Masojídek, Ladislav Zrník, Petr Chytil, Václav Štěpán, Zdeněk Beneš, Stanislav Špale st., Stanislav Fořt.
45 let autobusové dopravy v TJ 45 let autobusové dopravy v TJ
Zpracoval Miroslav Běhoun, foto Vladimír Žlůva.

Dnes je: 21.09.2018

Svátek slaví: Matouš